Jaké jsou kořeny současné Dukly Praha - informace jsou čerpány z webových stránek Dukly, rubrika Historie

 90. léta (Dukla Praha)

       Nové společensko-ekonomické podmínky po listopadu 1989 se samozřejmě promítly také do sportu a tím pádem i do fotbalu. Sport, dříve notně dotovaný státem, musí shánět finanční prostředky sám.

       Nejinak tomu je i v Dukle. Ekonomické podmínky se však nedaří zajistit na takové úrovni, aby Dukla patřila k domácí špičce. Z finančních důvodů odešla z klubu celá řada kvalitních hráčů, kádr se stále více oslaboval a Dukla se postupně propadala ligovou tabulkou. Také časté střídání trenérů týmu nesvědčí. Rok vede »A« mužstvo Ivo Viktor, po něm na stejnou dobu Michal Jelínek. Poté se během dvou sezón vystřídají u kormidla dokonce čtyři trenéři – Plass, Fryš, Matuška a Svatopluk Bouška. To už Dukla bojuje o záchranu v první lize. Dvakrát se jí to podařilo, v sezóně 1993/94 však poprvé ve své historii sestupuje. Ekonomická situace klubu je však tak špatná, že nedovoluje mužstvu hrát druhou ligu, ale až třetí nejvyšší soutěž – ČFL. K týmu přichází trenér Radomír Sokol. I když mužstvo pod jeho vedením hraje dobře, na postup nedosáhne, stejně jako sezónu poté, pod vedením trenéra Ladislava Škorpila.

        Druholigovou soutěž nakonec Dukla získala fúzí s FC Příbram a hned v první sezóně druhou ligu suverénně s obrovským náskokem vyhrála. Dařilo se jí také v domácím poháru, v němž vyřadila hned čtyři prvoligová mužstva: České Budějovice, Opavu, Plzeň a Olomouc. Její vítězné tažení zastavila až ve finále Slavia Praha po vítězství 1:0 v nastaveném čase.

        Po třech sezónách byla tedy Dukla opět v první lize. Tu však nezačala hrát na Julisce, ale v Příbrami. Vedení klubu v čele s prezidentem ing. Ďuričkem a sportovním ředitelem Starkou přemístilo ligové »A« mužstvo na stadion Na Litavce. Z názvu klubu vymizelo i jméno hlavního města a tým startuje pod názvem FC Dukla a. s. V Praze však zůstává všech osm mládežnických celků, které nesou stále tradiční název Dukla Praha. Vedení mládeže pak na jaře roku 1998 zakládá občanské sdružení FK Dukla Praha a prostřednictvím delimitační smlouvy se odděluje od FC Dukla a. s. V Příbrami se od sezóny 1998/99 objevuje v názvu klubu jméno města, ve kterém ligové mužstvo hraje svá utkání, a poté se mění také název příbramského klubu, zatímco v Praze působí bez přerušení mládežnické týmy FK Dukla Praha.

Novodobá historie po roce 2000 (FK Dukla Praha)

       Hráči, kteří končili mládežnický věk, však postrádali v klubu uplatnění a návaznost v podobě mužstva dospělých. FK Dukla Praha proto v roce 2001 získala spojením s Duklou Dejvice k mládežnickým týmům právě chybějící mužstvo dospělých a vrátila tak klubu zpět ucelenou kontinuitu.

Jméno slavného klubu se tak po krátké odmlce znovu objevuje v soutěži dospělých – v pražském přeboru. Avšak mužstvo se potýká s nedostatečným počtem kvalitních hráčů, kádr je pravidelně doplňován o dorostence, a tak klub po dvouletém působení v páté nejvyšší soutěži v sezóně 2002/03 sestupuje do I. A třídy. V té krize vrcholí a »A« mužstvo se po podzimní části sezóny potácí nad pásmem sestupu.

        V zimní přestávce ovšem dochází k výraznému zvratu. Do FK Dukla Praha vstupuje silný ekonomický partner, přicházejí kvalitní hráči a dochází tak k celkové stabilizaci v klubu. Mužstvo bez ztráty bodu v jarní části sezóny 2003/04 mění sestupové starosti v postupovou radost a otáčí kormidlo svých dějin zpět ke světlejším zítřkům.

       K významnému posunu došlo před začátekem ročníku 2007/08. Majitel klubu Fotbal Jakubčovice se rozhodl převést druholigovou licenci na nově vzniklou akciovou společnost FK Dukla Praha. Po deseti letech se tak na Julisku vrátil profesionální fotbal. Začínalo se téměř na zelené louce, bylo potřeba sestavit kádr hráčů, vybudovat strukturu klubu. V těžké konkurenci bojovala Dukla prvním rokem o záchranu, ale druholigovou příslušnost uhájila.

       Po skončení ročníku, v červnu 2008, došlo k prodeji akcií klubu a objevil se nový partner. Což se téměř okamžitě projevilo zkvalitňováním kádru. Jako první přišli zkušení fotbalisté - střední obránce Jiří Novotný a útočník Michal Kolomazník.

 

Zpět hlavní stránka  ZDE